$152
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 10908522 |
| MPN: | BQ2512 |
| GTIN: | 796483496095 |
| Model: | FOSSIL SULLIVAN |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Mineral Crystal Multifunction Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | BQ2512 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |