SALE: $596 $625
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10910800 |
| MPN: | BJ8050-08E |
| GTIN: | 751744809014 |
| Model: | Citizen Eco-Drive BJ8050-08E |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 24 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Eco-Drive |
| Indices: | 12 h Dial Round Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 18 mm |
| Reference Number: | BJ8050-08E |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | Date Indicator Scratch-Resistant |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Promaster Dive Digital Blue Dial Men`s Watch BN0231-01L - Blue, Dial: Blue, Band: Blue
Citizen BN0165-55L Promaster Blue Dial Silver Stainless Bracelet Mens Watch - SILVER, Dial: Blue, Band: Blue
Citizen Promaster 44mm Black Stainless Steel Strap NY0155-07X - Dial: Green, Band: Black, Bezel: Black
Citizen BN0191-55L Promaster Diver`s Dive Eco-drive Date Blue Dial Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Blue