SALE: $102 (-59%) $249
Genuine & Authentic Nautica
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Nautica
Nautica is a leading lifestyle brand that captures the essence of the sea, offering a wide range of stylish and versatile clothing and accessories for both men and women. With a focus on quality and timeless nautical themes, Nautica brings a refreshing approach to casual wear, celebrating an active and adventurous lifestyle.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nautica |
| SKU: | 10912751 |
| MPN: | Nbo205 |
| GTIN: | 0800414568642 |
| Model: | Nbo205 |
| Frame Color: | Blue |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Temple Length: | 125 mm |
| Lens Socket Width: | 45 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Boys |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Rectangular |
| Frame Material: | Plastic Acetate Metal |
| Pattern: | Solid |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Celebrity Hip Hop Birthday Wedding Nerd Cartoon TV & Movie Characters Festival Motorcycle Religious |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 28 mm |