$932
Genuine & Authentic Philip Stein
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Philip Stein
Philip Stein came to prominence in 2003, changing the watchmaking landscape by combining exquisite design and modern technology that could help improve the quality of life on a day-to-day basis. Since then Philip Stein has enjoyed global success and expanded its product range to jewelry and sleep bracelets. All products contain a Natural Frequency Technology which provides services to help improve overall well-being.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Philip Stein |
| SKU: | 10919005 |
| MPN: | 44GP-FMOP |
| Model: | Philip Stein Signature |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Tan |
| Dial Color: | Mother of pearl |
| Lug Width: | 12 mm |
| Case Size: | 40 x 20 |
| Band Width: | 12 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | 12-Hour Dial Easy to Read/Large Numerals |
| Vintage: | Yes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Oval |
| Style: | Casual |
| Features: | Fixed Bezel Multi-Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 44GP-FMOP |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |