$338
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 10919562 |
| MPN: | FT5949-B 092 |
| GTIN: | 889214488886 |
| Model: | FT5949-B 092 |
| Frame Color: | Shiny Blue |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Vertical: | 45.08 mm |
| Lens Technology: | Blue Block |
| Character: | Vision |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Cat Eye |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer |
| Features: | Cat Eye Light weight |