$134
Genuine & Authentic Anne Klein
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 10925199 |
| MPN: | 127752BLST |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 7.1-7.25 in |
| Case Size: | 20 mm |
| Closure: | Jewelry Clasp |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 3 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Oval |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 127752BLST |
| Type: | Wristwatch |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Anne Klein York 12/2309SVSV Swarovski Crystal Silver Tone Mesh Band Watch - Dial: Silver, Band: Silver
Anne Klein York 12/2305MPRT Swarovski Crystal Mop Dial Women`s Watch - Dial: Mother-of-pearl, Band: Rose Gold & Silver Tone, Bezel: Rose Gold
Anne Klein York 12/2333BMSV Tank Silver-tone Burgundy Dial Women`s Watch - Band: Silver, Bezel: Silver
Anne Klein - York Collection Gemmed Women`s Quartz Watch - 12/2353MPSV - Dial: White, Band: Silver