SALE: $874 (-22%) $1125
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10932404 |
| MPN: | NB6046-59E |
| GTIN: | 4974374339348 |
| Model: | NB6046-59E |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Black |
| Case Size: | 44.5 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | NB6046-59E |
| Style: | Watches |
| Features: | Date GMT Hour Minute Second |
| Movement: | Automatic |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Bi-directional Rotating |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Bi-directional Rotating |
| Case Diameter: | 44.5 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Promaster Air GMT |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Men`s Air Chronograph Calendar Eco-drive Silver Watch 46 MM JY8120-58E - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen Eco Drive Man`s Promaster Special Edition Sikorsky Watch JY8156-00L - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue
Citizen Promaster Skyhawk U830 Analog-digital Black Dial Men`s Watch JV2005-58E - Black, Dial: Black, Band: Black
Citizen Air Nighthawk Promaster Black Men`s Eco-drive Pilot Watch BJ7000-52E - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen Promaster Air Skyhawk Sapphire Blue Dial Leather Band Watch CB0241-00L - Dial: Blue, Band: Brown, Bezel: Silver