SALE: $99 (-69%) $320
Genuine & Authentic Carrera
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Carrera
Carrera is a renowned eyewear brand celebrated for its stylish and sporty sunglasses designed for active lifestyles. Known for its commitment to quality and innovation, Carrera combines modern design with advanced technology to provide optimal protection and comfort. With Carrera, you can enjoy a perfect blend of fashion and functionality, making it a favorite choice for athletes and fashion enthusiasts alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Carrera |
| SKU: | 10972002 |
| MPN: | CACHAMPION65-DCC-62 |
| GTIN: | 827886448838 |
| Model: | CACHAMPION65-DCC-62 |
| Frame Color: | BLACK BROWN |
| Lens Color: | BROWN GRADIENT |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Size: | 62mm |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Men |
| Style: | AVIATOR |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | 100% UV PROTECTION |
| Frame Material: | PLASTIC |
| UV Protection: | 100% UV PROTECTION |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Protection: | 100% UV PROTECTION |
| Gender: | Men |
| Style Number: | CACHAMPION65-DCC-62 |
| Style Name: | AVIATOR |
| Temple: | 130mm |
| AGE: | Adult |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Carrera Polarized Black Gold-tone Pilot Sunglasses - CHAMPION65N 02M2 YL - Frame: Black Gold-Tone, Lens: Brown
Carrera Champion/n Sunglasses Unisex Matte Black Aviator 62 - Frame: Matte Black, Lens: Gray
Carrera Unisex Champion 62mm Black Red Sunglasses CHAMPION-N-OIT-9O - Frame: Black, Lens: Grey, Other Frame: Black Red
Carrera Unisex Sunglasses Champion/n 0003/IR 62mm Matte Black - Grey Lens - Frame: Matte Black, Lens: - Grey Lens