$344
Genuine & Authentic Valentino
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Valentino
Valentino is a renowned luxury fashion brand celebrated for its exquisite craftsmanship and timeless elegance. Known for its iconic red dresses and sophisticated accessories, Valentino embodies a perfect blend of modern style and classic allure. With Valentino, you can indulge in high-end fashion that elevates your wardrobe and makes a lasting impression on any occasion.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Valentino |
| SKU: | 11021427 |
| MPN: | VLS-178E |
| Frame Color: | IVORY / GOLD |
| Lens Color: | SILVER MIRRORED |
| Lens Socket Width: | 57 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Department: | Unisex |
| Type: | Women`s Sunglasses |
| Style: | VLS-178 |
| Lens Material: | Plastic |
| Lens Technology: | Anti-Reflective |
| Theme: | Fashion |
| UV Protection: | UV400 |