SALE: $264 (-39%) $430
Genuine & Authentic Gucci
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Gucci
Gucci is a prestigious luxury brand known for its bold designs and impeccable craftsmanship. Renowned for its iconic handbags, shoes, and clothing, Gucci embodies a unique blend of tradition and modernity. With Gucci, you can enjoy high-fashion pieces that make a statement and reflect your personal style, making it a favorite choice among fashion lovers worldwide.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Gucci |
| SKU: | 11031835 |
| MPN: | GG0691O54002 |
| GTIN: | 889652277615 |
| Model: | GG0691O |
| Frame Color: | Havana/Gold |
| Bridge Size: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 150 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Character: | Gucci |
| Department: | Unisex Adults |
| Features: | UV Protection |
| Frame Material: | Plastic (Acetate)/Metal |
| Gender: | Unisex |
| Hinge Type: | Barrel |
| Lens Material: | Demo-Plastic |
| Lens Technology: | Demo |
| MSRP: | $430 |
| Style: | Rectangular |
| Theme: | Designer |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV |
| Vertical: | 40 mm |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Gucci GG1539S-003-55 Sunglasses 55mm - Frame: Light Blue, Lens: Purple
Gucci Classic Rectangular Eyeglasses GG0691O 001 Black/ruthenium 54mm - Frame: Black/Ruthenium
Gucci GG1695S 001 Black/grey 51-21-140 Sunglasses - Frame: black, Lens: Grey, Code: 001
Gucci Men`s Rectangular Sunglasses GG0078SK 004 Havana Ruthenium/grey Lens 56mm - Frame: Havana, Lens: Gray