$259
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 11034064 |
| MPN: | BU9805 |
| GTIN: | 822138041492 |
| Model: | Burberry The City |
| Bezel Color: | Black Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 7.1-7.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Checkered |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Tachymeter Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Multi-Dial Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel Black Ion-Plated |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BU9805 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber Silicone |
| Case Finish: | Satin-Finished / Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Burberry BU9902 42mm The City Gunmetal Gray Ion Plated Swiss Quartz Mens Watch - Dial: Gray, Band: Gray, Bezel: Gray
Burberry The City Women`s White Watch - Bu9224 - Dial: White, Band: Silver
Burberry BU9754 The City Rose Stainless Steel Chronograph Dial Watch - Dial: Bronze, Brown, Band: Rose gold, Bezel: Rose
Burberry The City BU9900 Silver Dial Men`s Watch 42mm - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Burberry BU9234 The City Gold Ion-plated Tone Bracelet Women`s Wrist Watch - Dial: Champagne, Band: Gold, Bezel: Gold
Burberry BU9807 42mm The City Blue Navy Chrono Rubber Swiss Quartz Mens Watch - Dial: Black, Band: Blue, Bezel: Black, Blue
Burberry BU9012 The City Check Dial 38mm Steel Rose Tone Swiss Watch - Dial: White, Band: White, Bezel: Rose