SALE: $340 (-16%) $405
Genuine & Authentic Gucci
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Gucci
Gucci is a prestigious luxury brand known for its bold designs and impeccable craftsmanship. Renowned for its iconic handbags, shoes, and clothing, Gucci embodies a unique blend of tradition and modernity. With Gucci, you can enjoy high-fashion pieces that make a statement and reflect your personal style, making it a favorite choice among fashion lovers worldwide.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Gucci |
| SKU: | 11038254 |
| MPN: | GG0545S |
| GTIN: | 0889652258935 |
| Model: | GG0545S |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Green |
| Bridge Size: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 58 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Lens Technology: | Anti-Reflective Tinted |
| Department: | Men |
| UV Protection: | UV400 |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Material: | Plastic Polycarbonate |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Style: | Aviator |
| Theme: | Designer Tortoise Logo |
| Features: | Reflective Adjustable |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Gucci GG1494S 001 Black/grey 57-17-145 Sunglasses - Frame: black, Lens: Grey, Code: 001
Gucci GG1288SA 001 Sunglasses Men`s Gunmetal/black/grey Lenses Pilot Shape 61mm - Frame: Gunmetal, Lens: Gray
Gucci GG0356S Unisex Pilot Designer Sunglasses Gold Yellow Crystal/green 59 mm - Frame: Multicolor, Lens: Multicolor
Gucci GG1962S 002 Gold/havana/brown 56-16-145 Sunglasses - Frame: Gold/Havana, Lens: Brown, code: 002