SALE: $540 (-28%) $745
Genuine & Authentic Luminox
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11041302 |
| MPN: | XSCE81EY |
| Model: | Luminox Navy SEAL |
| Bezel Color: | Red Black |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Gray Red |
| Case Size: | 45 mm |
| CaseMaterial: | Carbonox |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| CaseColor: | Black |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver Sport |
| Features: | Chronograph Rotating bezel Water-Resistant Date Indicator Swiss Made 12-Hour Dial Chronograph Small Second Stop Watch Mineral Crystal |
| Case Material: | Carbonox |
| WaterResistant: | 200 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 Meters |
| WarrantyLength: | 2 year |
| Calendar: | Date |
| Reference Number: | XS.CE81.EY |
| CaseThickness: | 15 mm |
| Dial: | Black |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 24 mm |
| CaseShape: | Round |
| Crown: | Push and pull |
| Band Material: | Rubber |
| Theme: | Navy SEAL |
| Collection: | Navy SEAL |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crystal: | Hardened Mineral |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Luminox |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Luminox Men`s Navy Seal 45mm Quartz Watch XS.3583 - Dial: Blue, Band: Black, Other Dial: Blue
Luminox Navy Seal Foundation 45mm Diver Men`s Watch XS.3251.CBNSF.SET - Dial: Beige, Sand, Khaki, Band: Beige, Black, Sand, Khaki, Bezel: Black
Luminox Navy Seal Colormark Stainless Steel Black Dial Men`s Watch XS.3151.NV - Dial: Black, Band: Black
Luminox 3501 Volition Special Edition Navy Seal Military Dive Quartz Men`s Watch - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Black
Luminox Navy Seal XS.3503 45mm Men Watch - Black/blue - Dial: Black, Blue, Band: Black, Bezel: Black
Luminox Navy Seal Chronograph Blue Dial Rubber Strap Men’s Watch XS.3583 - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Black
Luminox Navy Seal Chronograph Black Dial Silicone Strap Men’s Watch XS.3581 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black, White
Luminox Navy Seal 45mm Chronograph Green Dial Men`s Watch XS.3597 - Dial: Green, Band: Black