$885
Genuine & Authentic Luminox
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11049564 |
| MPN: | XL1095 |
| Model: | Luminox ICE-SAR 1080 Series |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black Red |
| Dial Color: | Black Red |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Sport |
| Features: | Date Indicator Pulsometer Water Resistant |
| Case Material: | Carbon |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Complications: | Date Indicator |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XL.1095 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber Textile |
| Type of Certificate: | Original Warranty |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Certificate: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Luminox XS.0321.L Men`s Leatherback Sea Turtle Giant Series 44mm Watch Black - Dial: White, Black, Band: Black, Bezel: White, Black
Luminox XB.3782.MIL Men`s Bear Grylls Survival Land Series Chronograph Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Luminox Men`s Watch Navy Seal 3600 Series Quartz Black Dial Rubber Strap 3601 - Black, Face: Black, Dial: Black
Luminox Men`s Navy Seal 3500 Series Green Nylon Strap Quartz Watch - XS.3517.L - Dial: Green, White, Yellow, Band: Green, Bezel: Black, White
Luminox Modern Mariner 7251.BO Series Black Dial and Leather Strap Watch - Black
Luminox Navy Seal 3500 Series Men`s Watch XS.3502 - Navy
Luminox Navy Seal 3600 Series Men`s Watch Quartz Orange Rubber Strap 3603 - Dial: Blue, Band: Orange
Luminox Ice-sar 1080 Series Artic Quartz 46MM Blue Rubber Men`s Watch XL.1083 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Black