SALE: $205 (-38%) $329
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 11049755 |
| Model: | OY8002-1549 |
| Frame Color: | Gray |
| Color: | Grey Shadow |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 49 mm |
| Temple Length: | 122mm |
| Frame Width: | 49mm |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Lens Width: | 49mm |
| Country of Origin: | Unknown |
| Vertical: | 30 mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2000-2009 |
| Department: | Unisex Kids |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Style: | Full Rim |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Designer |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | Oakley |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Oakley Crosslink Zero Frames - Satin Black Reflect - Satin Black/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley OX8111-0453 Crosslink Satin Black 53/15/135 Eyeglasses - Frame: Satin Black
Oakley Crosslink Youth (a) OX8111-0453 Crosslink Youth A OX8111-0453 Stain Black / Clear Lens 53mm - Frame: Stain Black
Oakley Crosslink Youth A OX8111-0253 Polished Grey Smoke / Clear Lens 53mm - Frame: Polished Grey Smoke
Oakley Crosslink Youth (a) OX8111-0153 Crosslink Youth A OX8111-0153 Polished Black Ink / Clear Lens 53mm - Frame: Polished Black Ink
Oakley Crosslink OX8111 0153 Polish Black Ink 53-15-135 Men`s Eyeglasses - Frame: Black
Oakley Crosslink XS Eyeglasses OY8002-0349 Grey Smoke Frame Red Icons 49-14-122 - Frame: Gray