$108
Genuine & Authentic SPY Optics
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT SPY Optics
Spy Optics is an innovative eyewear brand that specializes in high-performance sunglasses and goggles designed for outdoor enthusiasts. Combining cutting-edge technology with stylish designs, Spy Optics offers products that provide superior protection and clarity, making it the go-to choice for athletes and adventurers seeking both function and flair.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | SPY Optics |
| SKU: | 11056014 |
| MPN: | 673512073738 |
| GTIN: | 648478786868 |
| Model: | Spy Optic Hi-Fi |
| Frame Color: | Black Tortoise |
| Lens Color: | Gray Green Spectra |
| Lens Width: | 49 mm |
| Frame Width: | 145 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Gender: | Unisex |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Height: | 49 mm |
| Bridge: | 21 mm |
| Frame Fit: | Standard |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Unisex |
| Frame Material: | Acetate |
| Frame Finish: | Matte |
| Polarized: | No |
| Style: | Round |
| UV Protection: | 100% |
| Manufacturer Style: | Hi-Fi |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Spy Optic Monolith Matte Neon Yellow/gray Green Pink Spectra Sunglasses - Frame: MATTE NEON YELLOW, Lens: HAPPY GRAY GREEN PINK
Spy Optics Genre Oval Acetate Designer Sunglasses Matte Black/happy Yellow 54 mm - Frame: Multicolor, Lens: Multicolor
Spy Optics Cyrus Optical Dark Tortoise Eyeglass Frame - Frame: Gloss Dark Tortoise, Lens: Clear Demo w/Logo