$252
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 11061458 |
| Model: | BURBERRY B 273 302 Rx |
| Frame Color: | Tortoise |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Vertical: | 28 mm |
| Pattern: | Solid |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Unit Type: | Unit |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Plastic |
| Style: | Cat Eye |
| Personalized: | No |
| Theme: | Designer Tortoise |
| Features: | Full Rim |
| Unit Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | Italy |