SALE: $102 (-48%) $195
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11064048 |
| MPN: | 8932OB |
| GTIN: | 886678252503 |
| Model: | Invicta Pro Diver 8932OB |
| Face Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 37.5 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Gender: | Men`s |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Pro Diver |
| BandWidth: | 18 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Silver |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 11 mm |
| Collection: | Pro Diver |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 200 Meters |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Casual |
| Features: | Water-Resistant Push/Pull Crown Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 8932OB |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
| Manufacturer Part Number: | 8932OB |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Women`s 6895 Pro Diver Quartz 30mm Two-tone Stainless Steel Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta 26973 Men`s Pro Diver Black Dial Two Tone Bracelet Watch - Dial: Black, Band: Multicolor (Silver-Tone and Gold-Tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Pro Diver Gold-tone Blue Dial 40 mm Men`s Watch 26974 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Blue
Invicta Grand Diver 47mm Green Dial Stainless Steel 300M Mens Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Green
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Silver Dial Stainless Steel Bracelet 49275 - Dial: Silver, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black