$176
Genuine & Authentic Ray-Ban
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Ray-Ban
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ray-Ban |
| SKU: | 11071417 |
| MPN: | RB2140 901/58 50 |
| GTIN: | 805289126607 |
| Model: | Original Wayfarer Classic |
| Frame Color: | Gloss Black |
| Lens Color: | Green |
| Bridge Width: | 22mm |
| Lens Socket Width: | 50 mm |
| Temple Length: | 150mm |
| Lens Technology: | Polarized |
| msrp_: | $230.00 |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer |
| Frame Material: | Acetate |
| Personalized: | No |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Ray-ban RX2242VF Wayfarer Oval Transparent Low Bridge Eyewear Frames 53-22-150 - Frame: Shiny Transparent Blue, Lens: Clear
Ray-ban Adult Wayfarer II Classic Polarized Black/green 52mm Sunglasses - Black/Green, Frame: Black, Lens: Green
Ray-ban Rb2132 Wayfarer Gradient Square Sunglasses - Frame: Brown-Blue, Lens: Blue
Ray-ban RB2132 Wayfarer Square Sunglasses Tortoise/G-15 Green 52 mm - Frame: Black, Lens: Green
Ray-ban Adult Wayfarer II Classic Polished Grey Havana/blue 55mm Sunglasses - Polished Grey Havana/Photochromic Azure Gradient Blue, Frame: Black, Lens: Blue
Ray-ban Original Wayfarer Classic Adult Wayfarer Classic Polished Black/green 52mm Sunglasses - Frame: Polished Black, Lens: Green
Ray-ban Original Wayfarer Classic Wayfarer Classic Black On Transparent/green 50 mm Sunglasses - Frame: Black On Transparent, Lens: Green