$119
Genuine & Authentic Anne Klein
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 11077877 |
| MPN: | 8033 118 |
| Model: | 8033 118 |
| Frame Color: | Brown |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 125 mm |
| Lens Socket Width: | 50 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Department: | Women |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Style: | Oval |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 28 mm |