$158
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11080245 |
| MPN: | ES4319 |
| GTIN: | 796483354265 |
| Model: | Fossil Scarlette |
| Strap Color: | Bicolored |
| Band Color: | Gold Silver |
| Dial Color: | Siver and Gold |
| Lug Width: | 16 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Movement: | Quartz Analog |
| Power Source: | Battery |
| Case back: | Steel |
| Buckle: | Deployante buckle |
| Case Diameter: | 32mm |
| Reference Number: | ES4319 |
| Type: | Wristwatch |
| Department: | Women |
| Band Material: | Stainless steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Elegant |
| Features: | Date |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless steel |
| Water resistance Rating: | 5 ATM |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Fossil Women`s Rose Gold Scarlette Multifunction Crystal Bracelet Watch F1023 - Dial: Rose Gold, Band: Rose Gold
Fossil Scarlette Three-hand Date Two-tone Stainless Steel Women’s Watch ES5259 - Dial: Silver, Band: Gold, Silver, Bezel: Gold
Fossil ES5338 Women`s Scarlette Mini 3-Hand Date Gold Tone Stainless Steel Watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Fossil Scarlette Mini Quartz Crystal Gold Dial Ladies Watch ES4949 - Gold, Dial: Gold, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone)