$790
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11081979 |
| MPN: | GMB2100AD-2ACR |
| Model: | 2100 Series |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Navy Blue |
| Max Wrist Size: | 150 to 205 mm |
| Case Size: | 44.4 mm |
| Closure: | Tri-Fold Clasp |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12.8 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Octagon |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Classic Sport |
| Features: | Alarm Day/Date Timer World Time |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Complications: | Alarm |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | GMB2100AD-2ACR |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Steel |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio Men`s Vintage Series Digital Stainless Steel Casual Watch B640WBG-1BDF - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Full Metal 5600Series Silver Men`s Watch GM5600YM-8 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio G-shock Analog Digital GA-110 Series Gold Dial Watch GA110CD-1A9 - Dial: Gold, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock 5600 Series G5600BG-5 Beige Rubber Band Solar Digital Men`s Watch - Dial: Gray, Band: Beige, White, Olive Green, Bezel: Beige
Casio G-shock Blue Dial Quartz Sports 200M Men`s Watch GA-110AS-5A 110 Series - Dial: Blue, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock GA100MMC-1A Black Rosegold Men’s Watch - Band: Black
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red
Casio G-shock Two-tone Utility Colors Series GA-110TU-1A5 - 110 Series - Limited edition color: khaki/black, Dial: Black, Bezel: Black