$222
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11206271 |
| MPN: | 48978 |
| Model: | Invicta Sea Hunter |
| Dial Color: | Black Blue Silver White |
| Band Color: | Blue |
| Bezel Color: | Gray Silver |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 48978 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multifunction Multiple Hands Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Sea Hunter Arctic Patriot Men`s 52mm Fly Back Chrono Watch 48989 - Dial: Blue, Multicolor, Red, White, Band: White, Bezel: Blue, Red, Silver
Invicta Sea Hunter Glacier Edge Men`s 52mm Fly Back Chrono Watch 48984 - Dial: Blue, Gray, Silver, White, Band: Black, Bezel: Black, Blue, Silver
Invicta Men`s 57mm Sea Hunter Quartz Rose Gold/green/black Tone 200m SS Watch - Dial: Multi, Orange, Black, Band: Green, Bezel: Gold
Invicta Sea Hunter Carbon Fiber Racing Pro Men`s 52mm Flyback Chrono Watch 48993 - Dial: Black, Multicolor, Orange, White, Band: Black, Orange, Bezel: Black, Gray, Orange, White
Invicta Ti-22 Men`s 45mm Black Dial Titanium Band Quartz Chrono Watch 47511 - Dial: Black, Silver, White, Band: Gray, Silver, Titanium, Bezel: Gray, Silver, Titanium
Invicta Sea Hunter Men`s 52mm Rose Gold Silicone Strap Chronograph Watch 28274 - Dial: Black, Gray, Rose Gold, Band: Black, Bezel: Black, Rose Gold
Invicta Men`s 12532 Sea Hunter Chronograph Black Dial Watch - Black
Invicta Sea Hunter Blackwater Men`s 52mm Black Green Chrono Watch 48985 - Dial: Black, Green, Multicolor, White, Band: Black, Bezel: Black, Green, Silver