SALE: $99 (-69%) $320
Genuine & Authentic Carrera
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Carrera
Carrera is a renowned eyewear brand celebrated for its stylish and sporty sunglasses designed for active lifestyles. Known for its commitment to quality and innovation, Carrera combines modern design with advanced technology to provide optimal protection and comfort. With Carrera, you can enjoy a perfect blend of fashion and functionality, making it a favorite choice for athletes and fashion enthusiasts alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Carrera |
| SKU: | 11212280 |
| MPN: | CASAFARI65-003JO-62 |
| GTIN: | 716736442617 |
| Model: | CASAFARI65-003JO-62 |
| Frame Color: | BLACK |
| Lens Color: | GRAY |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Size: | 62mm |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Men |
| Style: | AVIATOR |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | 100% UV PROTECTION |
| Frame Material: | PLASTIC |
| UV Protection: | 100% UV PROTECTION |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Protection: | 100% UV PROTECTION |
| Gender: | Men |
| Style Number: | CASAFARI65-003JO-62 |
| Style Name: | AVIATOR |
| Temple: | 135mm |
| AGE: | Adult |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Carrera Havana Gold Mirror Navigator Unisex Sunglasses Safari 65/N 0086/1V 62mm - Frame: Havana Gold, Lens: Gray, Manufacturer: Havana Gold
Carrera Unisex Sunglass Style Safari65/N Rectangular Black/grey Shaded - Black, Grey
Carrera SAFARI65/N 02M2 YL Black/gold/brown with Gold Mirror Polarized - Frame: Black, Lens: Brown with Gold Mirror Polarized, code: 02M2YL
Carrera CASAFARI-2M2-62 Sunglasses Frame Size 62mm 135mm 15mm Black Unisex - Frame: BLACK, Lens: GOLD