$139
Genuine & Authentic Nautica
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Nautica
Nautica is a leading lifestyle brand that captures the essence of the sea, offering a wide range of stylish and versatile clothing and accessories for both men and women. With a focus on quality and timeless nautical themes, Nautica brings a refreshing approach to casual wear, celebrating an active and adventurous lifestyle.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nautica |
| SKU: | 11212497 |
| MPN: | N8183-005 |
| GTIN: | 688940468793 |
| Model: | N8183-005 |
| Frame Color: | MATTE BLACK |
| Bridge Width: | 18mm |
| Lens Socket Width: | 54mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Frame Width: | 54mm |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Features: | Eyeglasses |
| Frame Material: | injected propionate |
| Style: | Eyeglasses |
| Theme: | Designer |
| Country of Origin: | Asia |
| Personalized: | No |
| Unit Type: | oz |