SALE: $364 (-34%) $550
Genuine & Authentic Tissot
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tissot
Tissot is a prestigious Swiss watch brand known for its tradition of quality and innovation. With a diverse range of styles, Tissot offers timepieces that blend classic elegance with modern technology. Whether you seek precision sports watches or sophisticated dress watches, Tissot provides reliable craftsmanship and timeless design, making it a favorite among watch enthusiasts worldwide.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tissot |
| SKU: | 11213954 |
| MPN: | T1204173605100 |
| GTIN: | 7611608304914 |
| Model: | Tissot Seastar |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 45.5 mm |
| clasp: | Tang |
| Series: | Seastar 1000 |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes Round Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12.8 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Date Indicator Swiss Made Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | T120.417.36.051.00 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | PVD Coated |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Tissot Seastar 1000 Automatic Blue Dial Men`s Watch T1204071704100 - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Black
Tissot Seastar Automatic Men`s Watch T120.407.11.091.01 - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Black
Tissot Seastar 1000 Quartz Black Dial Men`s Watch T120.410.27.051.00 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Tissot T-sport Automatic Unisex Watch T1208071105100 - Dial: Grey-Black, Band: Two-tone (Silver-tone and Grey-tone), Bezel: Two-tone (Silver-tone and Grey-tone)
Tissot Seastar 1000 Quartz Gmt T120.852.11.051.00 40mm Steel Black Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black, Green
Tissot Seastar 1000 Wilson Wnba Quartz White Dial Unisex Watch T1204101701100 - Dial: White, Band: White/Orange, Bezel: Silver-tone
Tissot Seastar Powermatic 80 40mm Two-tone Steel Men`s Watch T1208072205101 - Dial: Graded Grey-Black, Band: 316L stainless steel case with rose gold PVD coating, Bezel: Black
Tissot Seastar Quartz Black Dial Unisex Watch T1202102205100 - Dial: Black, Band: Gold, Gray, Bezel: Black