$210
Genuine & Authentic Guess
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Guess
Guess is a renowned fashion brand known for its trendy apparel, accessories, and iconic denim. With a focus on youthful, bold designs, Guess offers a wide range of styles that reflect contemporary trends. Whether you`re dressing up for a night out or seeking casual wear, Guess provides fashionable options that help you express your individuality and stand out in any crowd.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Guess |
| SKU: | 11219152 |
| Model: | Guess Altitude |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue Brown Gold Multicolor Pink Purple Red White Yellow |
| Max Wrist Size: | 5.5-5.75 in |
| Case Size: | 42 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Push-Button Deployant |
| Indices: | Arrow Markers Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Style: | Casual Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronometer Date Indicator Multi-Dial Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |