$220
Genuine & Authentic Guess
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Guess
Guess is a renowned fashion brand known for its trendy apparel, accessories, and iconic denim. With a focus on youthful, bold designs, Guess offers a wide range of styles that reflect contemporary trends. Whether you`re dressing up for a night out or seeking casual wear, Guess provides fashionable options that help you express your individuality and stand out in any crowd.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Guess |
| SKU: | 11221089 |
| MPN: | W1100G2 |
| GTIN: | 091661482335 |
| Model: | Gents Trend |
| Band Color: | REMOVABLE BAND Blue with white stitches Blue |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Department: | MEN |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Cuff Watch |
| Caseback: | Snap |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Case Material: | Gold Stainless Steel |
| Indices: | 12-Hour Dial Multiple Hands Seconds Hand Multi Dial |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Certificate: | No |
| Features: | Water Resistant |
| Case Finish: | Brushed |
| Band/Strap: | Bund Strap |
| Reference Number: | W1100G2 |
| Original Packaging Description: | WITH GUESS POUCH |
| Display: | Analog |
| Type: | Fashion |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Manufacturer Band Color: | NAVY BLUE |
| Manufacturer Face Color: | WHITE |
| Manufacturer Case Color: | GOLD |
YOU MIGHT ALSO LIKE
GC Guess Collection White Ceramic+rose Gold Tone Swiss Made Watch 47003L1+BOX - Gold, White
Guess Ladies Rose Gold Tone Analog Watch - GW0611L3 - Dial: Rose Gold, White, Band: Rose Gold, Bezel: Rose Gold
Guess Rose Gold Tone Dark Blue Denim Band Crystals Bezel Logo Watch W0456L6 - Dial: Blue, Rose Gold, Band: BROWN COLOR BACKING, Blue
New-guess G-link Polished Gold Tone Logo Band+dial Crystal WATCH-W11122L1 - Dial: GOLD, Band: Gold
Guess Rose Gold Tone Crystals White Patent Leather Band Logo WATCH-W0560L3 - Dial: ROSE GOLD, Band: White, Manufacturer Face: ROSE GOLD
Guess Rose Gold Tone Black Romans Dial Mesh Bracelet WATCH-U0871G5 - Dial: ROSE GOLD, Black, Band: Rose Gold, Manufacturer Band: ROSE GOLD