SALE: $158 (-28%) $219
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11223464 |
| MPN: | TW2W22800VQ |
| GTIN: | 194366292565 |
| Model: | Timex Waterbury TW2W22800VQ |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 39 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2W22800VQ |
| Style: | Watches |
| Features: | GMT Second Time Zone Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Bi-directional Rotating |
| Case Thickness: | 11.5 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Bi-directional Rotating |
| Case Diameter: | 39 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Waterbury |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex Waterbury Traditional Gmt Quartz Coke Bezel Men`s Watch TW2V74000VQ - Dial: Black, Band: Beige, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Chrono Brown Wristwatch TW2W47300 For Men - Brown
Timex Waterbury Standard Quartz Blue Dial Men`s Watch TW2W20400 - Dial: Blue, Band: Brown, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Traditional Gmt Quartz Coke Bezel Men`s Watch TW2V74100VQ - Dial: Charcoal Gray, Band: Fabric, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Standard Chronograph Quartz Black Dial Watch TW2W84500VQ - Dial: Black, Band: Brown, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Classic Quartz Blue Dial Men`s Watch TW2U97200 - Dial: Blue, Band: Tan, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Legacy Quartz Pink Dial Ladies Watch TW2V31500 - Dial: Pink, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Traditional Quartz White Dial Ladies Watch TW2R69400 - Dial: White, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone