$175
Genuine & Authentic Guess
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Guess
Guess is a renowned fashion brand known for its trendy apparel, accessories, and iconic denim. With a focus on youthful, bold designs, Guess offers a wide range of styles that reflect contemporary trends. Whether you`re dressing up for a night out or seeking casual wear, Guess provides fashionable options that help you express your individuality and stand out in any crowd.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Guess |
| SKU: | 11224510 |
| MPN: | GW0389G2 |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gold |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Caseback: | Snap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Water-Resistant |
| Case Material: | Brass |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | GW0389G2 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |