SALE: $340 (-24%) $450
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11228293 |
| MPN: | NY0129-07L |
| GTIN: | 4974374338242 |
| Model: | NY0129-07L |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver Military Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Day/Date Day Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Rotating Bezel Screwdown Crown Seconds Hand Self-Winding Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless |
| Movement: | Automatic |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | NY0129-07L |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |