$152
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11229035 |
| MPN: | BQM2698 |
| GTIN: | 691464313951 |
| Model: | FOSSIL Fenmore |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 8 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Indicator Central Second Date Indicator Day Indicator Multifunction Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Alloy |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | BQM2698 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Fossil Raquel Three-hand Date Rose Gold Tone Stainless Steel Womens Watch ES5323 - Dial: Rose Gold, Band: Rose Gold, Bezel: Rose Gold
Fossil Women`s Jocelyn Blue Leather Strap Watch 36mm ES4456 - Blue
Fossil Men`s Blue Watch CH2507 Chronograph Stainless Steel Silver Tone Bracelet - Face: Black, Dial: Silver, Blue, Band: Silver