SALE: $138 $149
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11229788 |
| MPN: | TW2U88100 |
| GTIN: | 0194366166675 |
| Model: | Timex Waterbury Classic TW2U88100 |
| Dial Color: | White |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2U88100 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | White |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Roman Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Waterbury Classic |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex Gold Tone Pink Leather Band Crystal White Mop Dial Classic Watch T2P403 - Dial: MOP, White, Band: Pink
Timex Waterbury Classic Day/date 40mm Leather Strap Watch - Band: Black, Bezel: Silver
Timex Waterbury Classic Chronograph 40mm Leather Strap Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Timex Waterbury Classic Quartz Blue Dial Men`s Watch TW2U97200 - Dial: Blue, Band: Tan, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Classic Quartz Grey Dial Unisex Watch TW2P96000 - Dial: Grey, Band: Grey
Timex Men`s Waterbury Classic 40Mm Watch TW2U88100VQ - Black/White/Stainless Steel/Chrono