$164
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11236193 |
| MPN: | TW2W20900 |
| GTIN: | 194366288902 |
| Model: | Timex Waterbury |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Dial Pattern: | Silver |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | TW2W20900 |
| Type: | Wristwatch |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Philippines |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex Waterbury Traditional Gmt Quartz Coke Bezel Men`s Watch TW2V74000VQ - Dial: Black, Band: Beige, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Chrono Brown Wristwatch TW2W47300 For Men - Brown
Timex Waterbury Standard Quartz Black Dial Men`s Watch TW2W20200 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Timex TW2W47400 Men`s Waterbury Black Leather Band Gray Dial Chronograph Watch - Dial: Gray, Band: Black, Bezel: Black
Timex Waterbury Classic Chronograph Quartz White Dial Men`s Watch TW2U88100 - Dial: White, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Standard Quartz Blue Dial Men`s Watch TW2W20400 - Dial: Blue, Band: Brown, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Traditional Gmt Quartz Coke Bezel Men`s Watch TW2V74100VQ - Dial: Charcoal Gray, Band: Fabric, Bezel: Silver-tone
Timex Waterbury Legacy Quartz Pink Dial Ladies Watch TW2V31500 - Dial: Pink, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone