SALE: $384 $390
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11242315 |
| MPN: | SUR377P1 |
| GTIN: | 4954628238887 |
| Model: | Seiko Essentials |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Green |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Closure: | Deployant |
| Indices: | Baton Indexes |
| Case Thickness: | 8.4 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Swiss Made |
| Case Material: | Titanium |
| Warranty: | Seller Warranty |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | SUR377P1 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Titanium |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko Essentials Tachymeter Bezel Black Ion Finish Watch SSB347 - Dial: Black, Band: Black
Seiko SUR599 Ice Blue Striped Dial 38.5 mm Stainless Steel Quartz Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Essentials Mother of Pearl Dial and Two Tone Women`s Watch SUP469 - Dial: Mother-of-pearl dial, Band: Two toned Gold Silver, Bezel: Silver
Seiko Chronograph Black Dial Black Silicone Men`s Watch SSB325 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko Men Square Black Leather Watch SWR049 - Black
Seiko Essentials SUR343 Day Date Steel 40.2 mm Gray Dial Quartz Men`s Watch - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver