SALE: $352 (-26%) $475
Genuine & Authentic Tiffany & Co.
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tiffany & Co.
Every story has a beginning. The company launched in 1837 before it transformed into a global design house which leads the field of modern jewelry innovation. Tiffany & Co. sells a wide array of products which includes fine jewelry and sterling silver and watches and porcelain and crystal as well as stationery and haute couture fragrance and personal accessories and leather goods.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tiffany & Co. |
| SKU: | 11243839 |
| MPN: | TF1168 6185 53 |
| GTIN: | 8056262539712 |
| Model: | TF1168 6185 53 |
| Frame Color: | Fired Brick Pale Gold |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Style: | Semi Cat Eye |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Women |
| Features: | Full Rim |
| Frame Material: | Metal |
| Height: | 41 mm |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 38 mm |