$1045
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11249305 |
| MPN: | SUR592 |
| Model: | Seiko Coutura |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Ivory |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Tri-Fold Clasp |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 23 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2026 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Acrylic Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel Gold finish Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | SUR592 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel gold finish Stainless Steel |
| Theme: | Letters Numbers & Symbols |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko Quartz Chronograph From The Coutura Collection SRWZ26 - Dial: Black, Bezel: Gold
Seiko SSB434 Coutura Chronograph Carbon-fiber Patterned Black Dial Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver & Gold
Seiko Coutura Men`s Black Watch - SNE506 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Gold, Black
Seiko Women`s SXDC33 Diamond Coutura White Dial Watch - Dial: mother of pearl, Band: Silver
Seiko Coutura Diamond Ladies Black Dial Quartz Watch SXDA51 - Dial: Black, Band: Silver