$116
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11249459 |
| Model: | Timex Expedition |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black White |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Driver Travel Sport Pilot/Aviator |
| Features: | 12-Hour Dial Water-Resistant Day Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Timex Expedition North Field Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch TW2W45700 - Dial: Black, Band: Gunmetal IP, Bezel: Gunmetal IP
Timex Expedition Ridge Quartz Green Dial Men`s Watch TW4B32100 - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Silver-tone
Timex T44921 Mens Expedition Indiglo Black Dial Date Brown Leather Band Watch - Dial: Black, Band: Brown
Timex Expedition North Traprock Quartz Black Dial Men`s Watch TW2W34400 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green
Timex Expedition North Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch TW2W16300 - Dial: Blue, Band: Brown, Bezel: Silver-tone
Timex TW4B31000 Expedition Field 3-Eye Fabric Strap Watch Day/date 50M WR - Dial: Green, Band: Green
Timex TW4B12000 Women`s Expedition Brown Leather/nylon Watch Indiglo - Dial: Green, Band: Brown