SALE: $119 (-14%) $139
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11254362 |
| MPN: | TW2V96000JR |
| GTIN: | 194366287417 |
| Model: | Timex Reclaim Ocea TW2V96000JR |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Green |
| Bezel Color: | Green |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2V96000JR |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Tide Ocean Fabric |
| Display: | Green |
| Case Material: | Tide Ocean |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 11.5 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Reclaim Ocea |
YOU MIGHT ALSO LIKE