SALE: $305 (-19%) $375
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11262167 |
| MPN: | EW1676-52D |
| GTIN: | 013205092404 |
| Model: | EW1676-52D |
| Dial Color: | Mother of Pearl |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | White |
| Case Size: | 26 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | EW1676-52D |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Eco-Drive |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Mother of Pearl |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index with Arabic Numeral at the 12 and 6 o`clock position |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 26 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Silhouette |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen EX1150-52E Swarovski Crystal Bangle Silhouette Women`s Watch - Dial: Black, Band: Silver
Citizen FE1192-58A Eco-drive Silhouette Crystal Bezel Gold Tone Women`s Watch - Dial: Silver, Band: Gold, Bezel: Gold
Citizen Women`s Classic Eco-drive Silver Stainless Steel Watch 28 MM EW2650-51D - Dial: Silver