SALE: $264 (-18%) $320
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11262329 |
| MPN: | CA4500-91A |
| GTIN: | 4974374339539 |
| Model: | CA4500-91A |
| Dial Color: | White |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | White |
| Case Size: | 44 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | CA4500-91A |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second Solar-powered |
| Movement: | Eco-Drive |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | White |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Peyten Chronograph Black Dial Men`s Watch CA4512-50E - Black, Dial: Black, Band: Gold-tone
Citizen Eco-drive Chronograph Gray Leather Strap 44MM Men`s Watch CA4500-24H - Dial: Silver, Band: Gray, Bezel: Silver
Citizen Men`s Watch Eco-drive Chronograph Black Case Blue Dial Strap CA7048-08L - Dial: Blue, Band: Black
Citizen AT0361-81E Men`s Stainless Mesh Band Eco-drive Chronograph Watch - Dial: Black, Band: Silver
Citizen Men`s Watch Weekender Chronograph Rose Gold Case Black Dial CA4553-01E - Dial: Black, Band: Black
Citizen FB1346-55Q Eco-drive Eco-drive Chronograph Champagne Dial Women`s Watch - Dial: Champagne, Band: Rose Gold & Silver Tone, Bezel: Silver
Citizen Tsuno Chronograph Quartz Silver Dial Men`s Watch AN3700-62A - Silver, Dial: Silver-tone, Band: Silver-tone