$128
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11277414 |
| MPN: | BQ3965 |
| GTIN: | 796483651692 |
| Model: | FOSSIL DAYLE |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | White |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Indices: | Baton Indexes Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | Water-Resistant 12-Hour Dial Mineral Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | BQ3965 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |