$252
Genuine & Authentic Fendi
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fendi
Fendi is a prestigious Italian luxury brand known for its exquisite leather goods, fashion, and accessories. Renowned for its iconic designs, Fendi combines tradition with innovation, offering a range of stylish handbags, clothing, and footwear that epitomize elegance. With Fendi, you can experience luxury and craftsmanship that enhances your individual style and makes a lasting impression.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fendi |
| SKU: | 11296569 |
| Model: | FENDI FF44 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Vertical: | 41 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Designer |
| Frame Material: | Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Personalized: | No |
| Features: | Cat Eye Full Rim |
| Unit Quantity: | 3 |
| Pattern: | Solid |
| Materials sourced from: | Italy |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Designer |
| Country of Origin: | Italy |
| Product Line: | Fendi |