$140
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11305987 |
| MPN: | BQ3595 |
| GTIN: | 796483491052 |
| Model: | Dayle BQ3595 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 17 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Gender: | Women`s |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Style: | Casual Classic Luxury Dress Styles |
| Age Group: | Adult |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BQ3595 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |