$140
Genuine & Authentic Rag & Bone
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Rag & Bone
Rag & Bone is a contemporary fashion brand known for its urban aesthetic and meticulous attention to detail, seamlessly blending British heritage with modern design.
With a commitment to quality craftsmanship, Rag & Bone offers effortlessly chic apparel that embodies both style and functionality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rag & Bone |
| SKU: | 11314807 |
| GTIN: | 195225367141 |
| Model: | Rag & Bone Fit 2 |
| Color: | Gray |
| Size Type: | Regular |
| Size: | 38 |
| Waist Size: | 38 in |
| Department: | Men |
| Inseam: | 32 in |
| Style: | Tapered |
| Type: | Jeans |
| Closure: | Zip |
| Distressed: | No |
| Fabric Type: | Denim |
| Fabric Wash: | Light |
| Features: | Stretch |
| Fit: | Slim |
| Garment Care: | Machine Washable |
| Leg Opening: | 12" |
| Material: | Cotton Blend |
| Pattern: | Solid |
| Personalize: | No |
| Pocket Type: | 5-Pocket Design |
| Product Line: | Rag & Bone Fit 2 |
| Rise: | Mid (10-12 in) |
| Season: | Fall Spring Summer Winter |
| Suspender Buttons/Belt Loops: | Belt Loops |