$235
Genuine & Authentic John Varvatos
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 11325756 |
| GTIN: | 751286359381 |
| Frame Color: | Camo Gunmetal |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Vertical: | 38 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Theme: | Classic Designer Tortoise |
| Features: | Full Rim Nickel Free Rectangular |
YOU MIGHT ALSO LIKE
John Varvatos Eyeglasses JV V378 49mm Navy Smoke / Gunmetal - Made in Japan - Frame: Navy Smoke
John Varvatos Mens Matte Gunmetal Round Metal Eyewear Frame V168 49mm - Frame: Matte Gunmetal
John Varvatos Mens Eyeglass Blue Silver Metal Soft Square Frame V178. 49mm - Frame: Blue, Lens: Clear dummy, , Pattern: Black
John Varvatos VJV442 0OLI Eyeglasses Men`s Crystal Olive Full Rim 51mm - Frame: Green
John Varvatos VJV422 Eyeglasses Men`s Grey Full Rim Square Optical Frame 54mm - Frame: Gray
John Varvatos Demo Square Men`s Eyeglasses VJV427 0BLA 49 VJV427 0BLA 49 - Black, Frame: Black