SALE: $106 (-67%) $318
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11334309 |
| MPN: | 39371 |
| GTIN: | 886678532292 |
| Model: | Invicta Angel 39371 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 39371 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel Mesh |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 38 mm |
| clasp: | Hook Buckle |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Angel |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Women`s Watch Angel Quartz Silver Dial Rose Gold Steel Bracelet 48847 - Dial: Silver, Band: Rose
Invicta Angel Multi-function White Dial Black Silicone Ladies Watch 18799 - Dial: White, Band: Black, Bezel: Rose Gold-plated
Invicta Women`s Watch Angel Quartz Chrono Silver Tone and White Dial Strap 37347 - Dial: White, Band: White, Silver
Invicta Women`s Watch Angel Quartz Silver Tone Dial Two Tone Bracelet 48996 - Dial: Silver, Band: Yellow, Silver
Invicta Women`s Watch Angel Quartz Silver Tone Dial Black Silicone Strap 48852 - Dial: Silver, Band: Black
Invicta Angel Quartz Blue Dial Two-tone Ladies Watch 14363 - Blue / Gold, Dial: Blue, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-plated)
Invicta Women`s Watch Angel Quartz Silver Tone Dial Bracelet 28915 - Dial: Silver, Band: Silver
Invicta Women`s 21418 Angel Analog Display Quartz Two Tone Watch - Dial: Silver, Band: Multicolor, Bezel: Silver, Gold