SALE: $265 (-67%) $795
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11336982 |
| MPN: | 34873 |
| GTIN: | 886678416998 |
| Model: | Invicta Speedway 34873 |
| Dial Color: | Black and Gold Skeleton |
| Band Color: | Black-plated |
| Bezel Color: | Black-plated |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 34873 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Day Hour Minute Small Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black and Gold Skeleton |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Dodecagon |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 52 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Speedway |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Speedway Chronograph Quartz Silver Dial Men`s Watch 30991 - Dial: Silver, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 49089 Speedway Lady 34 Stainless Steel - Dial: Rose gold, Band: Rose gold
Invicta Speedway Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 31001 - Dial: Black, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Speedway Quartz Gold Dial Men`s Watch 48520 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone