SALE: $259 $261
Genuine & Authentic Ray-Ban
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Ray-Ban
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ray-Ban |
| SKU: | 11339697 |
| MPN: | RB3671CH 186/K8 60-16 |
| GTIN: | 8056597363280 |
| Model: | Ray-Ban RB3671CH Chromance |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Dark Grey |
| Lens Width: | 60 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Frame Material: | Metal |
| Lens Material: | Crystal (glass) |
| Lens Technology: | Chromance Polarized |
| Personalized: | No |
| Theme: | Designer |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Hinge to Hinge: | 141 mm |
| Rim Style: | Full-Rim |
| Frame Shape: | Pillow |
| Lens Height: | 41.5 mm |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Ray-ban RB3664CH Sunglasses Chromance Light Brown Frame w/ Polarized Brown Lens - Frame: Light Brown, Lens: Polarized Brown
Ray-ban RB3699 Polished Silver/dark Green Polarized Chromance 59 mm Sunglasses - Frame: Polished Silver, Lens: Dark Green
Ray-ban RB3707 Polished Gunmetal/grey Polarized Chromance 57 mm Sunglasses - Frame: Polished Gunmetal, Lens: Grey
Ray-ban Michael Titanium Light Brown/brown Polarized Chromance 59 mm Sunglasses - Frame: Polished Light Brown, Lens: Brown
Ray-ban RB3673M Ferrari Black Silver/silver Chromance Polarized 56 mm Sunglasses - Frame: Black On Silver, Lens: Silver Chromance, Temple: Red
Ray-ban RB8331M Scuderia Ferrari Black/grey Chromance Polarized 61 mm Sunglasses - Frame: Polished Black, Lens: Grey Chromance