SALE: $120 (-59%) $295
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11344179 |
| MPN: | 2962 |
| GTIN: | 843836029629 |
| Model: | Invicta Pro Diver 2962 |
| Dial Color: | Blue Mother of Pearl |
| Band Color: | Yellow Gold-tone |
| Bezel Color: | Yellow Gold-tone |
| Color: | Black / Blue / Gold / Mother of pearl |
| Case Size: | 34 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 2962 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Blue MOP |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 34 mm |
| clasp: | Double Locking Deployment |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Pro Diver |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Pro Diver Automatic Black Dial Two Tone Bracelet 8927OBXL - Dial: Black, Band: Silver, Yellow
Invicta 42MM Men`s Pro Diver Automatic 3 Hand Gold Dial Stainless Watch 29183 - Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Pro Diver Automatic Blue Dial Men`s Watch 30097 - Dial: Blue, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s 30956 Pro Diver Quartz 3 Hand Black Dial Stainless Steel Watch - Dial: Silver, Black, Band: Silver, Bezel: Silver, Blue, Black
Invicta Grand Diver 47mm Green Dial Stainless Steel 300M Mens Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Green
Invicta Men`s 8928OB Pro Diver Automatic 3 Hand Blue Dial.watch - Dial: Gold, Blue, Band: Silver, Gold, Blue, Bezel: Silver, Blue